Jak dbać o biżuterię

Piękno to troska

Złoto, srebro czy kamienie szlachetne potrafią stanowić niezrównaną ozdobę stylizacji. Jednak warto okazywać troskę biżuterii i dbać o nią, by z czasem nie uległa uszkodzeniu lub nie straciła swojego blasku. Sprawdź, jak na co dzień możesz dbać o ulubione kolczyki, naszyjniki lub bransoletki oraz na co warto uważać.

Jak dbać o biżuterię w ferworze codzienności?
Sprawdź kilka istotnych porad.

Przechowywanie

Łańcuszki i bransoletki o delikatnym splocie należy przechowywać w odpowiednim etui. W ten sposób unikniesz deformacji.

W ciągu dnia

Biżuterię, szczególnie tę delikatną, należy zdejmować przed wykonywaniem czynności, które mogą ją narazić na zniszczenia.

Dbałość o kolor

By uniknąć odbarwień, nie należy narażać biżuterii na kontakt z perfumami oraz środkami chemicznymi.

Akcesoria do pielęgnacji biżuterii

Jak dbać o biżuterię

Czy mogę czyścić biżuterię za pomocą domowych środków?

Nie zalecamy używania domowych środków do czyszczenia biżuterii, ponieważ mogą one zawierać substancje, które mogą zaszkodzić metalom lub kamieniom. Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia, zalecamy bardzo delikatne roztwory, oraz dokładne suszenie po umyciu.

Jak dbać o biżuterię ze złota?

Biżuterię ze złota można przemywać łagodnym detergentem oraz miękką szmatką. Należy unikać bezpośredniego kontaktu złota z substancjami chemicznymi i przechowywać wykonaną z niego biżuterię w bezpiecznym miejscu.

Jak czyścić biżuterię z kamieniami i cyrkoniami?

Aby zachować blask i nieporównywalny charakter ozdób z kamieniami oraz cyrkoniami, należy regularnie przemywać je delikatną ściereczką lub miękką szczoteczką. Moczenie biżuterii z kamieniami i cyrkoniami w wodzie lub detergentach jest niewskazane.

Jak przechowywać biżuterię, aby uniknąć zniszczenia?

Zginanie, rozciąganie lub zbyt ciasne zawijanie delikatnej biżuterii może skutkować trwałymi odkształceniami kruszcu. Każdy rodzaj biżuterii najlepiej trzymać w oddzielnych pudełkach lub woreczkach tak, aby nie dochodziło do tarcia i kontaktu z innymi metalami. Zalecamy także ograniczenie stałej ekspozycji zarówno na wilgoć, jak i światło.

Jak przechowywać biżuterię ze srebra?

Zalecamy przechowywać biżuterię ze srebra w suchym miejscu oraz w dobrze zamkniętym opakowaniu, aby zminimalizować działanie czynników powodujących utlenianie. Co ważne, biżuterii srebrnej nie należy zostawiać w miejscach wilgotnych, takich jak łazienka, piwnica czy szklarnia.

Jakich substancji należy unikać, aby nie uszkodzić biżuterii?

Należy unikać kontaktu biżuterii ze środkami chemicznymi, takimi jak perfumy, kosmetyki, lakier do włosów, detergenty, czy inne substancje abrazyjne. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że pospolite związki, takie jak sód zawarty w mydle do mycia rąk, również mogą wchodzić w interakcje z biżuterią.

Jak dbać o biżuterię z perłami?

Biżuteria z perłami to delikatne i wrażliwe ozdoby. Przede wszystkim zalecamy przechowywać każdą z nich osobno, w dedykowanych woreczkach wykonanych z naturalnych tkanin lub w osobnych pudełkach.  Perły należy także chronić przed długotrwałym i silnym nasłonecznieniem. Długofalowo, suche powietrze również jest dla nich szkodliwe. Zalecamy także unikać kontaktu pereł z kosmetykami codziennego użytku. Te produkty mogą powodować utratę blasku i skutkować trwałym uszkodzeniem powierzchni ozdób.

Jak dbać o biżuterię z kamieniami i cyrkoniami?

Biżuteria z kamieniami i cyrkoniami jest szczególnie delikatna. Zalecamy unikać mechanicznych uderzeń oraz kontaktu z twardymi powierzchniami, a także unikać wystawienia ozdób na tarcie np. w trakcie sprzątania czy snu.

Jak czyścić ozdoby z perłami?

Jeśli blask Twoich pereł już nieco przygasł i wymaga odświeżenia, warto przemyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem naturalnego, łagodnego mydła lub dziecięcego szamponu. Do osuszania ozdób należy potem stosować jedynie miękkie i suche tkaniny.

Biżuteria wybrana dla Ciebie