
Decydując się na zakup biżuterii wykonanej ze złota, zwykle chcemy, aby pozostała ona z nami na długie lata. Jak dokonać najlepszego wyboru?


Termin próby złota wprowadzono w celu standaryzacji charakterystyki produktów zawierających metale szlachetne. Urząd probierczy bada zawartość metalu szlachetnego w danym wyrobie, np. obrączce, pierścionku lub kolczykach i nabija cechę probierczą na danym produkcie. Cecha probiercza wskazuje na rodzaj metalu szlachetnego oraz jego próbę. Im wyższa próba tym więcej złota znajduje się w danym wyrobie. A czy wiesz, że…
Złoto ma zawsze taki sam kolor, a jego próba nie wpływa na intensywność barwy.
Aby odpowiednio wyceniać złoto wprowadzono standaryzację – obecnie używa się siedmiu prób złota (od 0 do 7, przy czym 0 oznacza najwyższą próbę – stop w tym przypadku zawiera 99,9% czystego kruszcu). Cena wyrobów ze złota oferowana przez jubilerów w dużej mierze zależy właśnie od rodzaju próby złota. Wyższa próba świadczy o szlachetności złota, jednak złoto bez dodatkowych domieszek może być narażone na częstsze zarysowania. Z kolei złoto o niższych próbach, ze względu na liczne domieszki, dłużej pozostaje bez uszkodzeń.